вівторок, 5 грудня 2017 р.

Конспект уроку «Говорюща риба». Усвідомлення морально-етичних цінностей, що допомагають бачити й розуміти красу і привабливість світу, гармонійно і щасливо жити в ньому

Тема. «Говорюща риба». Усвідомлення морально-етичних цінностей, що допомагають бачити й розуміти красу і привабливість світу, гармонійно і щасливо жити в ньому.
Мета:
-           навчальна: ознайомитися зі змістом казки, усвідомити її повчальний характер; навчитися оцінювати вчинки і поведінку дійових осіб;
-           розвивальна: розвивати вміння грамотно висловлювати думки, наводити переконливі аргументи;
-           виховна: виховувати доброту, толерантне ставлення до ближнього, прагнути жити у гармонії зі світом.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Методи, прийоми: бесіда, розповідь вчителя, «Мікрофон», «Фішбоун», робота в групах.
Обладнання: ілюстрації, підручник.
Література:
1. Авраменко О. М. Українська література: підруч. для 6 кл. загальноосвітн. навч. закл. / О. М. Авраменко – К.: Грамота, 2014. – 264 с.
2.  Інтернет-ресурси: 2.1. http://uk.wikipedia.org/wiki/Емма_Андієвська.
                                     2.2  http://uk.wikipedia.org/wiki/Казки_Емми_Андієвської.
План уроку
1. Організаційний момент.
2. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання.
3. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
4. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
5. Закріплення вивченого матеріалу.
6. Підсумки уроку. Оцінювання учнів.
7. Інструктаж домашнього завдання.






Хід уроку
І. Організаційний момент.
Слово вчителя. На уроці ми повинні:
Працювати дружно,
Мислити логічно,
Діяти швидко,
Говорити чітко і переконливо.
Перевірка присутніх.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. Перевірка домашнього завдання.
Гра «Акваріум теоретичних знань».
 - Перед вивченням нового матеріалу пригадаємо дещо з теорії літератури. (На дошці прикріплено зображення риб, учень, що виходить до дошки, бере рибку і відповідає на запитання з теорії літератури, записане на зворотньому боці зображення).


Ка́зка — фольклорний розповідний твір про вигадані, а часом і фантастичні події.
При́тча — коротке оповідання алегоричного змісту з яскраво вираженою мораллю.
Ба́йка — один із різновидів ліро-епічного жанру, невеликий алегоричний, здебільшого віршований твір повчального змісту, з яскраво вираженою мораллю.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і мети уроку.
Чи зустрічали ви в художній літературі твори, в яких звірі наділені вмінням говорити? Назвіть ці твори.
   ( Українські народні казки, байки, збірка І. Франка "Коли ще звірі говорили", Р. Кіплінг "Книга джунглів" тощо).
Сьогодні я пропоную вашій увазі ще один твір, в якому говорити вміють не лише люди. Це казка-притча Е. Андієвської "Говорюща риба".
ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
      1. Слово вчителя.
Сьогодні ми продовжуємо знайомитись із творчим доробком Е.Андієвської, зокрема із казкою-притчею «Говорюща риба». Цей твір входить до збірки казок, де крім зазначеної оповіді є ще 18 інших казкових творів.
      Перед самими казками, між ними та після них відбувається розмова між ось цими двома героями шакалом та бляшанкою.
Шакал розповідає казки із сумним закінченням, бляшанка – із щасливим.
Короткий переказ казки.
План до змісту
1.       Тяжке життя риби.
2.       Вона знайшла співрозмовника.
3.       Відвідини рибою оселі рибалки.
4.       Смажені риби усі однакові.
Чи звернули ви увагу на незвичну назву казки, «Говорюща риба»? Такий  художній засіб у літературі, який поєднує слова з протилежним значенням, називається оксюмороном.
(Учні записують визначення до літературознавчих словничків.)
2. Опрацювання твору Емми Андієвської "Говорюща риба"
  2.1. Бесіда за текстом
- Чи сподобалася вам казка? Чим саме?
- Який епізод вразив найбільше? Чому?
- Що надзвичайного ви помітили в сюжеті твору? Визначте фантастичні елементи казки-притчі.
 2.2. "Блукання текстом".
Користуючись текстом казки-притчі, знайдіть ключові слова для розуміння твору, визначте його тему та головну думку.
(Тема: зображення фантастичної події: риба говорить і ходить по суші.
Ідея: засудження тих, хто чує тільки власне «я», до всього іншого — байдужі.
 Головна думка: сутність людського життя, призначення людини на землі —прагнути гармонії та взаєморозуміння,  допомагати ближньому, відчувати власну необхідність для іншого).
3. Заповнити таблицю «Реальне і фантастичне у творі».
Назва твору
Реальне
Фантастичне
«Говорюща                        риба»
Риба живе у воді;
Рибалка ловить рибу, щоб з'їти;
Непорозуміння у родині.

Риба говорить; 
Деякий час живе на                 суші; 
Риба ходить.

4. Робота в групах.
І група. Риби у природі.
•    Риби живуть у воді, не розмовляють.
•    Живляться тим, що дає водна стихія.
•    Збираються у табуни.
•    Між ними немає підтримки, дружби.
•    Керуються виключно інстинктами.
ІІ група. Риба у казці.
•    Народилася балакучою.
•    Мала добре серце.
•    Заважала рибам зосередитися.
•    Порушила риб’ячу гідність.
•    Думає, як риба.
•    Прагне до спілкування.
ІІІ група. Спільне між рибами і людьми.
•    Не сприймають інших за поглядами й діями.
•    Несправедливо засуджують.
Відмінне:
•    Люди живуть родинами.
•    Потребують спілкування, дружби, найголовніше – порозуміння.
•    Уміють заздрити, ненавидіти успішніших.
5. Склади схему «Риба та її сім'я».

V. Закріплення вивченого матеріалу.
   Розв'язування тестових завдань
1. Як поставились батьки до своєї балакучої дитини?
    а) зраділи, що вона особлива;
    б) почали її соромитись;
    в) були байдужі до неї.
2. Чому балакуча риба покинула свій табун?
    а) бо її ніхто не розумів;
    б) їй заздрили інші риби;
     в) її ненавиділи оточуючі.
3. Який присуд ухвалила рибна громада говорющій рибі?
    а) видалити її з води на берег;
    б) бути такою, як всі (німою);
    в) навчити інших риб говорити.
4. Яке було перше враження риби на суші:
    а) вона засмутилась;
    б) зраділа новизні;
    в) боялась оточення.
5. Чому рибалка запросив рибу в гості?
    а) хотів показати своїй родині нового приятеля;
    б) хотів похизуватися рибою перед односельцями;
    в) хотів її убити.
6. Кому повідомила риба про свій візит до рибалки?
    а) вітру;
    б) сонцю;
    в) дощу.
7. Чому жінка рибалки не почула відповіді риби?
    а) через власну балаканину;
    б) через те що недочувала;
    в) розмовляла в цей час із сусідами.
8. Що сталося з говорющою рибою?
     а) її відпустили у море;
     б) її кинули в акваріум;
     в) засмажили на пательні.
Складання інформаційного грона «Говорюща риба».

Прийом «Фішбоун».
Підводячи підсумок вивченого, діти, хочу вам запропонувати використати прийом «Фішбоун».
Суть прийому «Фішбоун» (риб'яча кісточка) полягає в постановці проблеми, яка вивчається  на уроці, у визначенні її аспектів  і знаходженні аргументів, фактів на підтвердження тієї або іншої точки зору на цю проблему.
Побудова:
Голова – питання теми (проблема).
Верхні кісточки – основні поняття теми (причини).
Нижні кісточки – суть понять (факти).
Хвіст – відповідь на питання (висновок).
Записи мають бути короткими, бути ключовими словами або фразами, що відображають суть.
Фішбоун до  казки-притчі  Е. Андієвської “Говорюща риба”.

«Мікрофон».
·          Чи збулися ваші очікування від уроку?
·          Як пояснити слова епіграфа?
·          Що сподобалося найбільше?
VI. Підсумки уроку. Оцінювання учнів.
Технологія «Незакінчене речення»:
Читаючи казку «Говорюща риба», я відчув … здивування, біль.
Читаючи казку «Говорюща риба», я побачив … рибу, рибалку, консервну бляшанку, шакала.
Читаючи казку «Говорюща риба», я зрозумів … Дерево міцне корінням, а людина – друзями. Не одяг прикрашає людину, а добрі діла.
VII. Інструктаж домашнього завдання.
Виконати одне завдання на вибір:
1) Скласти за казкою «Говорюща риба» колаж, акровірш, сенкан.
2) Написати власне висловлювання на тему: «Чому мовчать риби?» або продовження казки «Говорюща риба».








посилання на інші розробки даної темиПосилання на інші розробки з даної теми

Немає коментарів:

Дописати коментар